Тема: Інтеграція та глобалізація
Виконуй завдання послідовно, запиши конспект, сфотографуй та надішли
Завдання 1. Дай відповіді на питання (усно)
-
Проаналізуй своє щоденне життя упродовж кількох останніх років.
-
Чи є у тебе друзі в соціальних мережах, що мешкають в інших країнах?
-
Товари виробників із яких країн твоя сім'я здебільшого купує?
-
Фільми яких країн переглядаєш, яку музику слухаєш, тощо?
-
Складіть умовну карту економічних та соціальних вимірів свого особистого життя, життя вашої сім’ї, родини.
Завдання 2. Опрацюй матеріал (письмово)
Нині, в умовах розвитку інформаційного суспільства, на регіональному та світовому рівнях спостерігається зближення різних країн і народів через економічну, інформаційну, політичну та інші види інтеграції. Відбувається формування так званого єдиного планетарного суспільства, яке ще можна назвати
глобальним.
Глобалізація — це процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції й уніфікації. У ширшому розумінні — перетворення певного явища на планетарне, таке, що стосується всієї Землі.
Ознаками сучасної глобалізації є такі:
• Зростає взаємозалежність національних економік різних держав; утворення
міжнародних виробничих комплексів, корпорацій, що перетинають міжна-
родні кордони; запровадження єдиних виробничих стандартів.
• Інтенсифікація руху товарів, капіталів, робочої сили в міжнародному масштабі.
• Зростання технологічної кооперації між різними компаніями;
• Розвиток глобальних інформаційних мереж, що пов’язують увесь світ.
• Єдність і взаємозалежність фінансових систем різних країн світу.
• Створення міжнародних організацій, що опікуються глобальними проблемами.
Суть глобалізації
Є кілька підходів до дослідження глобалізації
Економічний аспект - транснаціональні корпорації та банки, транскордонний рух фінансів і робочої сили, єдине ринкове господарство
Політичний аспект - зростання впливу міжнародних урядових, неурядових і транснаціональних організацій
Комунікативний аспект - Інтернет, зростання мобільності населення (туризм, міграції), міждержавна інтеграція
Соціальний аспект - завдяки медіа та Інтернету формується глобальна громадська думка
Причини прискорення процесу глобалізації:
1. Науково-технічний прогрес, зокрема розвиток Інтернету, за допомогою якого відстань між державами стирається. Тепер ми маємо змогу дізнаватися новини з будь-якої точки світу, щойно вони відбулися. Також стало доступним дистанційне навчання в освітніх закладах будь-якої країни.
2. Світова торгівля стала набагато вільнішою внаслідок ліберальних заходів. Знизилися тарифи на торгівлю товарами і послугами з-за кордону.
3. Транснаціоналізація, тобто обмін між країнами тими благами, які в одній державі є в достатку, а в іншій — відсутні. Транснаціональні компанії (ТНК) нині контролюють фінансовий та інформаційний ринки, з ними так чи інакше пов’язані 80% світового ВВП.
4. Об'єднання культурних традицій. Англійська мова перетворилася на основну міжнародну мову. Усе більше людей у процесі повсякденної діяльності вступають у контакти з громадянами інших держав та іншої віри й привчаються жити та працювати у світі без кордонів.
Глобалізація та інтеграція мають чимало спільного в зовнішніх проявах:
розмивання влади (деякі владні повноваження передаються з національного рівня на інший рівень: міжнародним організаціям та регіональним і місцевим структурам), ослаблення національних держав, підвищення проникності кордонів і, як наслідок, вільне переміщення фінансових потоків, товарів, послуг, робочої сили, врешті-решт, створення власної інституційної системи (виникнення міжнародних організацій).
Однак треба розуміти, що зміст процесів інтеграції та глобалізації є принципово різним: якщо міжнародна інтеграція є результатом свідомих і цілеспрямованих дій і зусиль, то глобалізація — це об'єктивний історичний процес.
Позитивні наслідки глобалізації:
вона збільшує можливості людства, допомагає досягнути гармонії та добробуту для всіх, підвищує ефективністьекономіки, використання обмежених ресурсів. Вона сприяє ефективному міжнародному поділу праці, зростанню конкуренції в міжнародному масштабі,прискоренню науково-технічного прогресу, розвитку та нанотехнологій. Завдяки об’єднанню зусиль людство може краще справлятися із загальними проблемами, такими як забруднення довкілля, бідність, голод тощо.
Негативними наслідками глобалізації є нерівномірний розподіл благ, де виграють, у першу чергу, індустріальні країни, залишаючи країни, що розвиваються, далеко позаду. Замість того, щоб пом’якшувати існуючі у світі протиріччя, глобалізація може їх загострювати. Результатом стає ще більше зубожіння населення країн, що розвиваються, через знищення неконкурентоспроможних підприємств; погіршення довкілля в разі винесення
найбільш «брудних» підприємств у бідніші країни тощо.
Історію людства можна назвати епохою людських переселень. Депортації, стихійні лиха, економічні умови, військові дії, матеріальні причини примушували людей залишати порожніми рідні домівки й нажите добро та розпочинати на новому місці все спочатку. Зміна оточення на нове тривале чи короткочасне ― пов’язана для мігрантів як зі сподіваннями, так й з небезпеками. Прибульців зазвичай тривалий час вважають «чужими». Проте також цінують переселенців як фахівців, які привозять зі собою на нову батьківщину ремісничі чи мистецькі вміння і цікавий досвід. Нерідко вони впливають на культуру місцевого населення та спричиняють зміни у способі їхнього життя.
Термін «міграція» означає ― рух населення, метою якого є зміна проживання назавжди чи на певний період. Міграціями зазвичай вважають масові переселення людей під впливом певних історичних процесів. Найбільш поширеними мотивами міграцій є економічні, соціально-побутові, політичні, релігійні, воєнні чинники, а також стихійні лиха.
Завдання 3. Переглянь відео
Міграційні процеси, що постали перед людством, значним чином стосуються й України. 2014 року Україна стала об’єктом збройної агресії. Внаслідок військового конфлікту на Сході України та окупації Криму, станом на 2 травня 2018 року, за даними Міністерства соціальної політики України, взято на облік 1 500 186 переселенцівз Донбасу і Криму. Серед вимушених переселенців біля 170 тис. дітей.
Завдання 4. Виконай завдання
Завдання 5. Проведи дослідження "Мій день у сучасному світі"
СЛОВНИЧОК
Інтеграція — це згуртування, об’єднання політичних, економічних, державних і громадських структур у рамках регіону, країни, світу.
Глобалізація — це процес поетапного перетворення світу в єдиний простір, у якому вільно переміщуються і поширюються капітали, товари, послуги, ідеї, стимулюючи розвиток наддержавних інститутів та створення міжнародного інституційного, правового й культурного інформаційного поля.
Антиглобалізм ― загальний термін, що описує політичну позицію людей, щопротистоять політиці глобалізації. Цей процес шкодить демократії, правам людини, навколишньому середовищу і, особливо, суспільствам країн, що розвиваються.