top of page

Тема: Підприємницька діяльність. Мета і соціальна відповідальність підприємця. Правовий захист бізнесу.                  

Завдання 1. Опрацюй теоречний матеріал.  Запиши короткий конспект. Сфографуй та надішли мені.

 

Хто такий підприємець
Людина з будь-якою освітою і професійною підготовкою час від часу постає перед вибором: працювати за наймом чи розпочати власний бізнес?
   Упродовж всього дорослого життя це питання виникає у кожного. Деякі відпові-дають на це питання однозначно ― краще працювати на себе. Таких людей називають бізнесменами або підприємцями. Соціологи та економісти вважають, що підприємливість ― дуже рідкісний виробничий ресурс, який притаманний лише 7–10 % населення. Тому він є таким цінним.

Підприємництво ― самостійна,
ініціативна, систематична,
здійснювана на власний ризик діяльність з виробництва
товарів, надання послуг та виконання робіт (господарська діяльність) з метою одержання прибутку.
(Стаття 4 Господарського
кодексу України).

    Метою підприємницької діяльності є отримання       прибутку,проте це не єдина риса підприємництва. Традиційний бізнесмен також ставить перед собою за мету отримання прибутку, але поняття «підприємець»  і «бізнес-мен» не тотожні. Відрізняє їх творчість і інноваційність, притаманні  підприємництву, пошук нових можливостей, або намагання вести старий традиційний бізнес по-новому.

   Поняття ж бізнесу є ширшим, воно включає будь-яку ініціативну діяльність з метою отримання прибутку. Відповідно, і доходи підприємства можна  умовно розділи-

ти на дві частини. Перша — дохід від «традиційної» ділової діяльності, другу ж частину підприємець отримує як винагороду за інноваційність, ризикованість, спроможність краще реалізувати виробничі фактори у своїй діяльності. Такий дохід можна назвати підприємницьким, і саме він становить сутність підприємницької діяльності.                       Обираючи шлях підприємницької діяльності, особа робить свій вибір, усвідомлюючи можливі ризики. Для того щоб втілювати свої ідеї, підприємець має ефективно поєднувати фактори виробництва, орієнтува-тися в ринковій ситуації, а найголовніше— розуміти не лише сьогоднішні потреби споживачів, а й те, які товари та послуги знадобляться їм завтра. Для цього підприємець повинен шукати можливості використання новітніх ідей, техноло-гій, способів задоволення потреб споживачів, виходу в нові сфери діяльності. Таким чином, сучасне підприємництво — це специфічна діяльність людей, спрямована на отримання прибутку, що здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності вільно, за власною ініціативою.

Головною умовою здійснення підприємницької діяльності в Україні є її державна реєстрація.
Здійснюється ця процедура Державним реєстратором на підставі поданих громадянином юридичних документів. Після реєстрації підприємцю видається Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця
чи юридичної особи підприємства і внесенням даних про

Державна реєстрація
суб’єкта підприємницької
діяльності ―
це юридична
процедура отримання у від-
повідних державних органів
влади свідоцтва про право
здійснювати підприємниць-
ку діяльність.

цього суб’єкта в Єдиний реєстр підприємств, організацій та установ України (ЄДРПОУ). Офіційно зареєстровані суб’єкти підприємницької діяльності можуть бути класифіковані за такими критеріями:

за організаційно-правовою формою:

1.ФОП (фізична особа-підприємець)

2.Юридична особа (приватне підприємство,

товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство);

за розмірами:

1.малі

2.середні

3.великі

за сферою діяльності:

1.виробничі

2.комерційні

3.фінансові

4.посередницькі

Якими є права та обов’язки підприємця
 Відповідно до Господарського кодексу України та інших законів України підприємець має і права, і обов’язки, а також несе адміністративну і кримінальну відповідальність за дії і наслідки власної господарської діяльності

 

Підприємець — це особа, яка на власний ризик здійснює економічну діяльністьдля отримання прибутку

            Права підприємця
• вільний вибір видів діяльності;
• вибір постачальників та споживачів
продукції, що виробляється;
• самостійне формування програми діяльності;
• залучення ресурсів;
• встановлення цін на продукцію;
• розпоряджання прибутком та іншим  майном;
• організація внутрішньої структури бізнесу та створення філій;
• вільне наймання працівників;
• здійснення зовнішньоеконо-мічної діяльності;
• державна підтримка

       Обов’язки підприємця 

​• забезпечити належні й безпечні умови праці працівникам;
• забезпечити оплату праці не нижчу від визначеної законом та її своєчасне одержання
працівниками;
• забезпечити інші соціальні гарантії, зокрема соціальне й медичне страхування,та соціальне забезпечення відповідно до законодавства України;
• вести фінансовий облік та сплачувати податки;
• не завдавати шкоди довкіллю;
• дотримуватися законодавства України;
• не порушувати законні права та інтереси інших

 Існують певні обмеження для осіб, що планують розпочи-нати власну справу, – від цілковитої заборони займатися виго-товленням певної продукції (послуг) до часткового обмеження. Приватним підприємцям заборонено, напри-клад, виробництво зброї, вибухових і отруйних речовин, наркотичних і психотропних засобів, виготовлення орде-нів тощо.  Здійснення інших видів діяльності обумовлю-ється спеціальними дозволами – ліцензіями.

Ліцензія – дозвільний документ, що видається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим  ним органом виконавчої влади, згідно з яким його власник має право на здійснення певного виду підприєм-ницької діяльності, що потребує такого дозволу.

Наявності ліцензії потребує не будь-яка підприємницька діяльність, а тільки та, що зазначена в Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Як правило, це такі види виробничої діяльності, які можуть вплинути на життя та здоров’я людей, безпеку населення та безпеку держави. Видання ліцензій передбачає перевірку підприємця та його працівників на здатність забезпечити безпеку споживачам, суспільству і державі.
   Також держава встановила коло осіб, яким заборонено здійснювати підприємницьку діяльність, це ― недієздатні особи; народні депутати; посадові і службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування; військовослужбовці; судді, працівники прокуратури, правоохоронних органів; особи, яких суд обмежив у праві займати певні посади чи займатися певною діяльністю (впродовж терміну такого обмеження); особи, засуджені за корисливі злочини (до зняття чи погашення судимості).

Відповідальність підприємця
  Не завжди інтереси підприємців і суспільства загалом збігаються. Саме тому сьогодні проводиться багато дискусій щодо відповідальності бізнесу перед місцевим населен-ням, громадою. Виокремлюють чотири основних типи соціальної відповідальності
бізнесу.

Економічна ― включає створення робочих місць і сплату податків для підтримки життєдіяльності держави.
Юридична відповідальність передбачає дотримання бізнесом місцевих і міжнародних законів.
Етична відповідальність вимагає дотримання співробітниками і компанією загалом загальнолюдських норм поведінки у взаєминах один з одним, конкурентами, державою і суспільством.
Добровільна ― інвестування у проекти, що приносять значну користь суспільству, але не мають прямої віддачі. Це захист навколишнього середовища, інвестиції у здоров’я та грамотність населення, інфраструктуру,боротьбу з бідністю і т. ін.

Правовий захист бізнесу
 Одним із ризиків підприємницької діяльності є неправомірні дії інших підприємців, фізичних осіб та й самої держави, що вчинені проти конкретного підприємця.
НЕПРАВОМІРНІ ДІЇ ЩОДО БІЗНЕСУ
З боку інших юридичних та фізичних осіб:
• недобросовісна конкуренція;
• рейдерське захоплення;
• прояви монопольного тиску.

З боку держави:
• безпідставні перевірки органів контролю;
• незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності під час здійснення
державного контролю та нагляду;
• створення адміністративнобюрократичних перешкод у реєстрації, ліцензуванні,
патентуванні й провадженні підприємницької діяльності.

 

  Мінімізація такого ризику потребує активного правового захисту. В Україні створена достатня нормативна база підприємництва. Права й інтереси суб’єктів підприємниць-кої діяльності гарантуються багатьма правовими нормами: Конституцією України, Гос-
подарським і Цивільним кодексами, законами України тощо.

  Проте практика підприємництва свідчить, що законодавча база повною мірою не забезпечує поєднання свободи підприємництва і конкуренції з належним захистом прав підприємців в Україні.
   Закріплені законами права підприємців потребують активної участі бізнес-спільноти як в удосконаленні законодавчої бази, так і в підвищенні рівня реалізації чинного законодавства та використання тих правових засобів, за допомогою яких можна запобігти, припинити, усунути порушення прав. До таких правових засобів належать:
• нотаріальний захист, який передбачає юридичне посвідчення угод про набуття та передання прав власності;
• адміністративний захист, що дає змогу оскаржити у тих чи тих вищих органах влади дії уповноважених державних службовців або дії інших підприємницьких структур;
• претензійний порядок урегулювання спорів, що допоможе без звернення до
суду владнати бізнесові конфлікти;
• судовий захист, що надає можливість звернення до суду з позовом до право-
порушників. 

Завдання 2. Створи модель успішного бізнемена чи бізнесвумен, наділивши їх характерними рисами та навичками, якими вони повинні володіти. Модель може бути графічна, описова, малюнок та ін. Надішли у будь-якому форматі Word, презентація, фото.

Завдання 3. виконай практичне завдання

    

 

bottom of page