Тема: Підземні води, умови їх утворення і залягання в земній корі. Термальні й мінеральні води.
Завдання 1. Запиши дату та тему уроку
Завдання 2. Повторимо вивчений матеріал. Виконай завдання
Завдання 2. Опрацюй теоретичний матеріал,запиши короткий конспект, надішли фото
Утворення підземних вод
Вода, що міститься в порожнинах, тріщинах, порах гірських порід у верхніх шарах земної кори, називається підземною. Вона утворюється від просочува-ння вод атмосферних опадів.
Гірські породи відрізняються одна від одної за певними властивостями. Найголовніша властивість — здатність пропускати воду. Легко пропускають воду пісок, гравій, галька. Вони — водопроникні.
Затримують воду глина, пісковик, глинястий сланець, граніт. Ці породи — водотривкі.
Земна кора складається з водопроникних та водотривких шарів (пластів) гірських порід, що чергуються. Вода, просочуючись униз, заповнює проміжки водопроникної породи, утворює водоносний шар. Водоносних шарів в одній місцевості може бути кілька на різних глибинах.
Види підземних вод
За умовами залягання підземні води поділяються на верховодку, грунтові води та міжпластові.
Верховодка — сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід. Вона в посушливий період року випаровується.
Ґрунтові води лежать суцільним шаром недалеко від поверхні і можуть рухатися по водотривкому шару. їх рівень то підвищується, то знижується залежно від кількості опадів. Використовуються в побуті (колодязі) та для зрошення.
Міжпластові води лежать у водоносних шарах між двома водонепроник-ними шарами. Їх рівень постійний, вода чиста, перебуває в русі по нахилу водотривкого шару. Міжпластові води, що залягають у ввігнутих шарах порід під постійним тиском, називаються артезіанськими. Якщо в цьому місці пробурити свердловину, то вода сама буде виливатися на поверхню або навіть фонтанувати.
Підземні води в річкових долинах, ярах, балках можуть виходити на пове-рхню, утворюючи джерела.
На великих глибинах підземні води часто містять у собі розчинені солі та гази. Такі води називаються мінеральними, їх використовують з лікувальною метою.
Підземні води з температурою вище 20°С називаються термальними. Вони перебувають на великих глибинах або в районах вулканічної діяльності, де виходять на поверхню у вигляді гарячих джерел або гейзерів. (Пригадай причини, що пояснюють утворення термальних вод.)
Робота підземних вод
Підземні води проводять велику роботу в товщі земної кори. Розмиваючи і розчиняючи осадові породи, вони утворюють підземні печери, озера, річки (карсти), підходячи близько до поверхні, сприяють виникненню оазисів у пустельних районах.
Підземні води викликають і катастрофічні явища, такі, наприклад, як зсуви, особливо поширені на схилах річок (район Києва) і морів (район Одеси, Ялти). Тіло зсуву повільно просувається схилом, ковзаючи по шару вологої глини під дією сили тяжіння. Зсуви руйнують дороги, будови, знищують сільськогосподарські угіддя. Для запобігання зсувів укріплюють схили, садять дерева, відводять грунтові води.
Значення підземних вод
Підземні води регулюють стік рік, є рельєфоутворюючим чинником, забезпечують рослини вологою і розчиненими мінеральними речовинами: Людина використовує підземні води як джерело водопостачання. Термальні води дають теплову енергію, мінеральні і радіоактивні води використовую-ться в медицині. З підземної ропи одержують йод, солі, різні метали.
Завдання 3. Переглянь презентацію
Завдання 4. Виконай вправу, результат сфотографуй та надішли