top of page

Тема: Практичне заняття. «Родинний бюджет»

   Погодся,що питання економіки сім’ї є дуже важливим питанням для родини і в великій мірі залежить від бюджету. Ми повинні навчитись управляти своїми ресурсами та заощадженнями, тобто навчитися складати бюджет. Вміння бережно ставитися до грошей та вміти їх правильно використовувати в житті. 

 

 Завдання 1, 2,3 ти виконуєш у зошиті, робиш фото та надсилаєш

 Завдання 1. Склади асоціативний кущ  "Бюджет родини"

 Завдання 2. Сформуй бюджет своєї родини на місяць (залучи до цієї вправи батьків), використовуючи таблицю (можеж таблицю удосконалити на свій розсуд). Дай відповіді на ряд запитань  

1) Чому ми витрачаємо стільки коштів на певну категорію? Чи можна витрачати менше?

2) Чи не варто обмежити певну категорію витрат?

3) Які витрати видаються непотрібними?

4) Які способи економії ви можете запропонувати?

5) Що більш ефективне — збільшення доходів чи зменшення видатків?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 3. Обчисли, скільки грошей від ваших щомісячних витрат становить 7 %. Якщо завдяки бюджету ви заощадите цю суму й щомісяця почнете відкладати її на банківський рахунок під 18 % річних у гривні, то скільки коштів накопичиться через п’ять років?

Завдання 4. Розроби пам'ятку "Поради з управління сімейним бюджетом". Надішли фото

На допомогу:

 Саме слово бюджет у перекладі з англійської означає «грошова сумка». З одного боку – це розподіл доходів та витрат людини, родини, міста, країни за певний термін. З іншого боку, це сума грошових коштів у розрахунку на деякий період часу.

 Бюджет – це постатейний перелік всіх доходів і витрат за певний період. 


 Бюджет ділиться на дві частини – прибуткову і витратну.

 У прибуткову частину потрапляють всі доходи, які планується одержати за певний час, у витратній частині, відповідно, відображаються всі передбачувані витрати.   

 

   Після підрахунку сум по всіх статтях обов'язково перевіряється, чи не перевищила витратна частина бюджету його прибуткову частину. Якщо ж витрати раптом перевищили доходи, то можливі два шляхи рішення виниклої проблеми: або скорочувати витрати по тих або інших статтях, або ж шукати додаткові джерела фінансування. 

  Планування сімейного бюджету перш за все передбачає раціональне, економічно вигідне планування витрат.  Витрати - змінні, їх складають: циклічні, сезонні, непередбачені та одноразові.

  Сезонні витрати пов’язані з повними сезонними явищами (різноманітна заготівля насіння та добрив для городу чи саду тощо).

  Одноразові витрати включають у себе витрати на предмети, що купуються тільки один раз (наприклад, весільні обручки) та непередбачені витрати, які найчастіше пов’язуються з критичними ситуаціями, що можуть скластись у сім’ї (ремонт побутової техніки, придбання ліків тощо).

   Податок - обов’язковий внесок (платіж) у бюджет відповідного рівня чи в позабюджетний фонд, який здійснюють платники в порядку чи на умовах, визначених законодавством.

   Прибутковий податок - вид податкового платежу, при якому обкладаються фізичні та юридичні особи, одержані в результаті трудової діяльності чи використання власності. Цей податок у нашій країні є основним видом прямих податків.

  Кредит - це надання в борг товарів чи грошей. Коли в борг дають гроші, то такий кредит називається грошовою позикою. Якщо витрати повторюються через регулярні проміжки, то їх можна вказувати у вибраному інтервалі (наприклад, за місяць чи квартал), а також суму, що витрачається за рік. 

  Кожна сім'я має дбати про раціональне та економне здійснення витрат. Витрати повинні обліковуватись і контролюватися. Облік витрат у сім'ї має проводитися  регулярно. Бажано, щоб витрати на харчування не перевищувала 35% усіх витрат.

 

  Досить ефективний інструмент сімейного бюджету, це застосування формули розподілу всіх доходів:

  • 60% — ваші поточні витрати;

  • 10% — пенсійні накопичення;

  • 10% — цілі та мрії;

  • 10% — непередбачені витрати;

  • 10% — дозвілля і розваги.

Цю формулу можна застосовувати протягом декількох місяців і потім, коли ви побачите, як це допомагає, потроху урізати витрати і замість 10% визначте для себе 9%, а деякі витрати (цілі та мрії), нехай отримують більше грошових сум.

bottom of page