top of page
Пуляк Т.А.,
учитель англійської мови
Ганнівського ліцею
ЗАСАДИ ЛЮДИНОЦЕНТРИЗМУ
В.О. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ЯК ОСНОВА СТАНОВЛЕННЯ НОВОЇ ДОБИ ОСВІТИ
Виховуй у собі Людину –ось що найголовніше,
інженером можна стати за п'ять років,
учитись на людину треба все життя.
Василь Сухомлинський
Діяльність видатного українського педагога В.О. Сухомлинського – безцінний внесок у розвиток української педагогіки. У його творчій спадщині значне місце займають і проявляються ідеї гуманізму, людяності, високої моральності, поваги до людської гідності, інтелектуального й духовного, всебічного розвитку особистості. Творча спадщина В. О. Сухомлинського має ще одну суттєву рису – це людиноцентризм, яка відображає традиції української філософії, педагогіки та культури.
Вихованню гуманізму, людяності, доброчинності присвячено більшість робіт педагога. На його думку, ідея людяності реалізується через розвиток всіх потенційних, інтелектуальних і фізіологічних можливостей особистості. Всебічно розвинена особистість втілює повноту і гармонію сил, здібностей, пристрастей, які визначають моральну, ідейну, громадянську, розумову, творчу, трудову, естетичну, фізичну досконалість. Через творчість педагога проходить ідея всебічного розвитку особистості. Але на шляху її реалізації необхідно враховувати і індивідуальний аспект, специфічний і унікальний, який визначається природою дитини, її оточенням, соціальним середовищем. Педагог звертає увагу на індивідуальні особливості вихованців, молодих людей, учнів. В. О. Сухомлинський вважав, що духовне життя вихованців не обмежуються знаннями, успіхами в оволодінні навчальною програмою. Необхідно навчати і формувати у дітей високу моральну культуру. На думку педагога В. О. Сухомлинського, починати формувати моральну культуру потрібно з оволодіння азбукою моральної культури.
Основне завдання полягає у тому, щоб розпізнати, виявити, розкрити, виростити, виплекати в кожного учня його неповторний індивідуальний талант. Саме для цього необхідно знати дитину її індивідуальні особливості, сильні і слабкі сторони розумового розвитку, адже без глибокого розуміння всієї складності явищ, які відбуваються в душі вихованця, виховання стає сліпим, а тому і беззмістовним
Навчальну діяльність Сухомлинський розглядав як необхідну умову формування духовно багатої особистості. Вона має бути активною і творчою чому допомагають спеціальна організація розумової праці на уроках і в позакласний час, включення учнів до творчості, пошукової роботи тощо.
Дитину треба пізнавати такою, якою вона є, а не просто оцінювати її з погляду того, якою хотів би бачити її вчитель, і не виносити поспішних суджень про її здібності. «Її розум і серце відгукуються на тисячі явищ навколишнього світу, і можуть бути тисячі причин, через які дитина сьогодні, в цю хвилину не може бути такою, якою хотів би її бачити учитель. Пізнайте її такою, яка вона є. Не намагайтеся змінити, переломити, перебудувати те, що створила в своїй таємничій майстерні природа, - здебільшого ця перебудова може призвести до хворобливих явищ» [1, с. 214]. Ніхто не зможе виховати людину, якщо вона сама себе не виховує: «Виховувати саму себе людина зможе тільки тоді, коли вона знає саму себе…справжнє виховання полягає саме в тому, щоб людина думала про себе, оцінювала себе, міряла себе найвищою міркою людського. Хай найскладніша і найтрудніша людська натура під впливом ідеального випрямиться, хай дитина переживе прагнення бути хорошою» [2, с. 439].
Педагогіка В. О. Сухомлинського – це педагогіка серця, дитиноцентризму і толерантності, що спрямована на розкриття глибоких підвалин внутрішнього духовного світу кожної конкретної дитини. Отже, життєстверджуюча, оптимістично налаштована на розв‘язання освітніх проблем спадщина є методологічним взірцем, інтелектуальним індикатором для систематичного вивчення фундаментальних проблем педагогічної науки ХХІ століття.
До сучасних технологій навчання іноземної мови у спеціальній літературі зазвичай відносять: центроване на особистості учня навчання, навчання у співпраці, дистанційне навчання, проектні технології (метод проектів), застосування Мовного портфеля та інтенсивних методів навчання, застосування технічних засобів (в першу чергу комп'ютерних та аудіовізуальних технологій), а також інформаційні технології.
При цьому слід зазначити, що технології навчання іноземної мови повинні бути націлені на розвиток позитивної мотивації учня; на формування учня як суб'єкта навчальної діяльності і нової культури; на розвиток креативності; отримання реальних мовленнєвих продуктів, зростання у духовній сфері, самореалізацію і соціалізацію учнів, запобігання перевантаження.
Застосування цих технологій сприяє створенню умов, які допомагають учню вчитися самостійно. Адже, як зазначав свого часу М. Уест, іноземної мови не можна навчити, її можна навчитись (A foreign language is a subject which cannot be taught. It is a subject which must be learnt). А вивчення мови передбачає не стільки активну роботу із вчителем, скільки інтенсивну самостійну роботу. Її сумлінне виконання надає учневі можливість відкрити себе іншим, а інших - для себе. Воно надає учню можливість відчути себе значущим і рівноправним. Everyone is equal when in class - одна із провідних ідей гуманістичної методології.
Застосування сучасних технологій має на меті стимулювати активну інтелектуальну діяльність учня і забезпечити його засобами успішної реалізації цієї діяльності.
Із 2017 року вчителі початкових класів, відповідно до концепції Нової української школи, перейшли до інтерактивної форми навчання. Це стосувалося і вивчення іноземних мов: більше ігор, спілкування та роботи в групах на уроках без транскрипцій слів, складних граматичних конструкцій граматики тощо.
Під час уроків іноземної мови ми тренуємо звуки, спілкуємося, граємося, малюємо, створюємо командні проєкти. Учитель обов’язково підбадьорює дітей, щоб усі були залучені. Так вони поступово, не усвідомлюючи цього, вивчають щось нове.
Відмова від традиційних лекцій і зазубрювань на користь інтерактивних занять з груповою роботою та комунікативними завданнями була основним елементом при розробці нових методичних рекомендацій МОН для вивчення англійської мови у початкових класах. Адже володіння іноземною мовою — одна з ключових компетентностей НУШ, відповідно до «Рекомендацій Європейського парламенту та Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя». Це означає, що знання, отримані у школі, мають допомагати учням у майбутньому.
Важливим успіхом вивчення англійської мови є розуміння того, що мова найкраще засвоюється тоді, коли учням пропонується індивідуальна методична увага й участь, які ґрунтуються на аналізі особистісних навчальних потреб і відповідальності, забезпечення навчального процесу видами та типами діяльності, що сприяють використанню мови, що і є основою людиноцентризму.
На мою думку, мета сучасної школи полягає в тому, щоб виховувати дитину, яка вміє самостійно та творчо працювати і жити.
На допомогу вчителеві можуть прийти уроки-казки, уроки-подорожі, уроки-ділові ігри та використовуватися елементи гри в ході уроку, диференційне навчання, інтегровані заняття, уроки-проєкти з комп’ютерною підтримкою.
На своїх уроках я використовую роботу в парах, групову роботу. У першому класі провела урок-казку, на якому до дітей завітав Мікі Маус із завданням та подарунками для дітей. Діти були задоволені, зацікавлені та приймали активну участь в ході уроку. У сьомому класі провела урок-подорож до Лондону з комп’ютерною підтримкою. На цьому уроці була використана рольова гра (діти були пасажирами літака, був пілот літака та стюардеса, а в Лондоні був екскурсовод).Під час вивчення теми “ Професії ” використовую рольові ігри (діти обирають собі професію і розповідають про себе).Їм дуже подобається уявити себе дорослими і трішки помріяти про майбутнє. На своїх уроках мені вдається зацікавити учнів за допомогою використання комп’ютеру. Проведення уроків з використання комп’ютеру переконує у тому ,що він має надзвичайно широкі можливості для вдосконалення освітнього процесу. Учень “подумки” виконує низку розумових операцій з образами відображеного наочного матеріалу. До того ж використання комп’ютеру у початковій школі – надзвичайно цікаве. .Я намагаюсь цю зацікавленість не втратити, зробити урок більш змістовними, щоб діти чекали їх з нетерпінням. У дітей молодшого шкільного віку дуже рідко з’являється страх до комп’ютера, вони з радістю спілкуються з ним. Наприклад при закріпленні теми “Одяг” в третьому класі я використовувала презентації на комп’ютері. Дітям було цікаво і легко працювати. Під час таких уроків всі учні приймають участь, не соромляться помилитись, навпаки я помічаю велику активність у спілкуванні англійською під час уроку. Дуже вдало використовувати на уроках ігрові форми навчання, особливо в початковій школі. Діти із задоволенням приймають участь, бо гра-це світ в якому живе дитина. Граючи, вони не помічають як засвоїли новий матеріал. За допомогою ігор молодші школярі вчаться будувати і конструювати, причому кожен учень має змогу вчитися у своєму стилі. Гра стимулює процес пізнання і навчання дітей. А також привчає їх до сумлінної праці. Введення в урок ігор чи ігрових моментів робить навчання цікавішим, створює в дітей бадьорий настрій, полегшує подолання труднощів у засвоєнні навчального матеріалу.
При вивченні теми «Знайомство» я використовую гру «Мікрофон» (кожен учень бере мікрофон і розповідає про себе).При закріпленні лексичного матеріалу часто використовую м’яч (вчитель кидає м’яч учню і говорить слово, учень повертає його і перекладає слово). Або гра «Почуй зайве слово і плесни в долоні».
На своїх уроках у початковій школі я використовую творчі та ігрові проекти: ”Одягни ляльку” - учні переодягають ляльку і говорять про її одяг. ”Генеологічне дерево”, ”Вітальні листівки”, ”Моя родина”, ”Мій улюбленець”. Я помітила, що діти активніше виконують домашнє завдання, коли воно має творчий характер. Такі завдання дають змогу слабким учням покращити свої оцінки. З певністю я можу стверджувати те, що як саме з перших уроків вчитель зацікавить учнів до вивчення англійської мови і сприятиме всебічному розвитку дитини, такий і буде його кінцевий результат. Зі свого досвіду я можу стверджувати ,що процес навчання – це не автоматичне вкладання навчального матеріалу в голову учня. Він потребує напруженої розумової роботи дитини та її власної активної участі в цьому процесі. Вчитель досягне успіху лише тоді на своїх уроках, коли зрозуміє, що дітям подобається все нове та цікаве. Ми, вчителі, повинні пам’ятати, що одна й та сама модель проведення уроків, не дає можливості дітям розкрити себе повністю, зупиняє розвиток творчого потенціалу навчання.
Отже, у своїй роботі впроваджую інноваційні технології, поєдную групові та індивідуальні форми роботи.
Застосовую елементи інтерактивних, комп’ютерних технологій та формування творчої особистості.
Працюю над розвитком навчальних, інтелектуальних і творчих можливостей учнів різних класів.
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:
-
Сухомлинський В. О. На нашій совісті - людина / В. О. Сухомлинський // Сухомлинський В. О. Вибрані твори : в 5 т. / редкол. : О. Г. Дзеверін (голова) та ін. - К. : Рад. шк., 1976. – Т. 5. – 1977. – С. 203-217.
-
Сухомлинський В. О. Методика виховання колективу / В. О. Сухомлинський // Сухомлинський В. О. Вибрані твори : в 5 т. / редкол. : О. Г. Дзеверін (голова) та ін. - К. : Рад. шк., 1976. – Т. 1. -1976. – С. 403-637.
bottom of page